Ağız ve diş sağlığınız için düzenli bir şekilde diş fırçalamanın yanı sıra doktorunuzun önerdiği şekilde diş
ipi ve arayüz fırçası kullanmak da çok önemlidir. Günde bir kez dişlerin ara yüzeylerini temizlemek, pek çok diş eti rahatsızlıklarının ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olur.

Özelikle diş eti çekilmesi yaşayan, dişler arası boşlukların geniş olduğu hastalarda diş ipiyle yapılan temizliğin yeterli olmadığı görülür. Bu durumda diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesi için arayüz fırçası kullanımı önerilir.

İmplantların diş etiyle birleştiği noktaların temizliğinde, diş teli tedavisi gören hastaların diş tellerinin arka
bölgelerinde kalan artıkların ve diş fırçası ile temizlenemeyen noktaların temizlenmesinde, ağızda kron ya da köprü gibi protezlerin temizliğinde ara yüz fırçası kullanımı gerekmektedir.

Arayüz fırçaları farklı boyutlarda satın alınabilirler. Bunun sebebi, ağız ve diş yapısının kişiden kişiye farklılık göstermesinin yanı sıra diş aralıklarının da farklı boyutlarda olmasıdır. Dolayısıyla, arayüz fırçası alırken hem iki diş yüzeyine de temas edecek hem de iki diş arasına sıkışmayacak boyutta bir fırça tercih edilmelidir.

Piyasadaki arayüz fırçalarının boyutları renk kodlarına göre belirlenmiştir. Bunlar inceden kalına doğru şöyledir: Pembe, turuncu, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve gri. Hangi fırçanın size daha uygun olduğunu öğrenmek için diş hekiminize danışabilirsiniz.

Sizin için buradayız